Віримо в перемогу ЗСУ!
Магазин у відпустці до 01.06.2022

Сьогодні поговоримо про мега-корисну та доступну програму KiCad. Попрацювавши в ній кожен захоче від чистого серця порадити її своїм друзям, тому і я раджу вам взяти програму на озброєння.

KiCad – це кроссплатформений комплекс безкоштовних програм з ліцензією GPL і відкритим початковим кодом, призначений для розробки електричних принципових схем і автоматизованої розводки друкованих плат.

В програмний пакет Кікада входять такі основні компоненти як:

1)Менеджер проектів, в якому можна спостерігати файли проекта. В ньому одночасно відкривається тільки один проект в одному вікні, але можна відкривати багато таких вікон окремо, головне не заплутатись.

2) Eeschema Редактор електричних схем (і компонентів), в якому малюються схеми електричні принципові. Там же можна створювати і свої унікальні компоненти, зберігаючи їх в свою бібліотеку. І ось до такоъ можливості у подібних програм повинні пред'являтися максимальні вимоги по простоті і швидкості, а простіше сказати по продуктивності так як важкість створення саме своїх унікальних уніфікованих модулів і компонентів в подібних системах може сильно гальмувати впровадження конкретної програми і звузити спектр розв'язуваних задач. Але в Кікаді цей компонент настільки зручний, що навіть створення схеми з використанням складного унікального модуля, займе від сили пару десятків хвилин, так як редактор нових компонентів завжди під рукою, інтуїтивно зрозумілий і приємний у використанні. 

3) CvPcb Програма выбору посадкових місць для компонентів. Вона використовується під час накреслення принципової схеми. Кожному елементу схеми, якому потрібні котактні майданчики або просто місце на платі, необхідно назначити посадкове місце з бібліотечного списку таких місць. И програма CvPcb допомагаэ вибрати і попередньо розглянути місце на платі, яке займає компонент. 

4) Pcbnew Редактор топології друкованих плат займатися проектуванням друкованих плат. Також в ньому можна створювати свої унікальні посадкові місця для компонентів і зберігати їх в бібліотеку. Також в редакторі Pcbnew присутня утиліта для генерації gerber-файлів для передачі завдання на виробництво друкованої плати. А також тут закладена можливість трьохмірного відображення майбутньої плати, що дозволяє наочно побачити які-небудь недопрацювання і взагалі ергономіку зібраної плати. 

5) GerbView Оглядач файлів формата Gerber. Ці файли потрібні для передачі завдання на виробництво друкованої плати. Так ось в такій утиліті їх можна попередньо перевірити на помилки, хоча в багатьох закордонних онлайн сервісах замовлення виготовлення плат, gerber-файли можна завантажити і перевірити в онлайн-переглядачі.

6) Pl Editor Редактор оформлення листа (для створення і редагування рамок). Це буде дуже важливо для офіційного уявлення документації по вашим проектам, де ви зможете створювати рамку листа принципової схеми відповідно до ваших стандартів.

Там є ще компоненти, але на мій погляд перераховані являються основними і обов'язковими для серйозної роботи.

В наш час KiCad можна вважати досить зрілим комплексом програм, щоб використовувати для успішної розробки і супроводу складних друкованих плат.

KiCad не накладає обмежень на розмір плати, з його допомогою можна розробляти плати, які вміщують до 32 мідних прошарків (прошарів металізації), до 14 технічних прошарків і до 4 допоміжних прошарків. В наскрізному циклі проектування KiCad дозволяє створювати всі файли, необходні для виробництва друкованих плат: Gerber-файли для фотоплоттерів, файли для свердління отворів в платах, установки на них компонентів та інші.

Будучи ПО з відкритим початковим кодом (ліцензія GPL), KiCad представляє собою ідеальний інструмент для проектів, орієнтованих на розробку електронних приладів з відкритою документацією.

Історія Кікада починається з 1992 року. Зараз я описую стабільний реліз версії 4.0.7, який був випущений приблизно 2017-08-28.

Установочні файли доступні під різні операційні системи, крім андроіда звісно. При установці програми, одночасно встановлюються всі рідні бібліотеки компонентів. Можна помітити, що вони досить багаті. І навіть, якщо конкретного стандартного компонента вы не знайшли, то можна на схему поставити елемент з подібним схематичним уявленням і для нього потім вибрати стандартне місце для друкованої плати, адже більшість компонентів розроблені під стандартні посадкові місця, а Kicad дозволяє вибрати під конкретний компонент схеми різні посадкові місця з бібліотечного списку (це унікальна особливість Кікада наскільки мені відомо). Тут компоненти схеми і посадкові місця являються, фактично, двома незалежними об'єктами. Це часто являється причиною дискусій на інтернет-форумах.

Автотрассировщика плат в Кікаде нема. Пропонується експортувати файл, відкрити в спеціальній окремій програмі-трассировщику, там автоматично розвести плату і за допомогою файла знову відкрити в Pcbnew. 

Є автоматична розстановка компонентів, також є автоматичне розмноження мініатюрних плат для компоновки їх безлічі на одній великій платі.

Документація написана непогано, але тільки половина її перекладена на російську мову. Все інше англійською. А меню програми до речі доступно російською.

Всі плюси і мінуси я напевно не змогу зараз згадати, але хочу сказати, що вцілому мені дуже сподобався процес роботи в цьому комплексі програм, хоча є в них багато своєї специфіки, що ми і розглянемо в наступних навчальних видео.

До наступної зустрічі з сайтом любительскої автоматики Гікматік!

<< Проекти << Усі товари >> Статті, уроки >>

Написати відгук

Примітка: HTML размітка не підтримується! Використовуйте звичайтий текст.
    Погано           Добре
Набір діодів 100 шт.

Набір діодів 100 шт.

В наборі 8 типів діодів різної кількості. В сумі 100 штук.В набір входять наступні типи діодів 1N414..

90.23грн.

Генератор імпульсів на NE555

Генератор імпульсів на NE555

Генератор прямокутних імпульсів на мікросхемі NE555 з плавним налаштуванням частоти та заповненняНап..

30.20грн.

УЗ датчик відстані з герметичним випромінювачем

УЗ датчик відстані з герметичним випромінювачем

Ультразвуковий датчик відстані з герметичним двонапрямленим випромінювачемДобре підходить для середо..

186.06грн.

Підшипник для зубчатого ременя GT2 без зубів

Підшипник для зубчатого ременя GT2 без зубів

Підшипник для натяжки зубчатого ременя GT2 6 мм на вісь 5 ммЗастосовується у 3D-принтерах та CNCШири..

38.75грн.

Кабель сигнальний 4х0,22мм екранований мідний

Кабель сигнальний 4х0,22мм екранований мідний

Кабель екранований чотирьохжильний для монтажу з'єднань між датчиками, виконавчими механізмами та ко..

6.92грн.