Магазин у відпустці 23.05 - 28.05. Всі замовлення будуть оброблені в понеділок

Отже продовжимо розмову про плату Arduino. Поговоримо про різні електронні компоненти на ній. Їх там вистачає. Якась частина з цієї інформації вам знадобиться, а якась - ні. Я торкнуся трохи більше, ніж вам можливо знадобиться, але раптом. Боюсь, що якщо розкажу занадто поверхнево,  то ви рано чи пізно зіткнетеся з питаннями, на які не будете знати відповіді. Тому буде корисно, якщо я видам трохи більше інфи ніж вам зазвичай буде потрібно і, коли щось піде не так, вам буде відома причина неполадки. Так що знань не буває забагато. 

Це контакти входів-виходів. Я позначив ці виводи червоним. У всіх цих контактів є внутрішній отвір, куди вставляються дроти. Для таких роз'ємів є спеціальні з'єднувальні дроти. Отже, ви вставляєте дріт в отвір і цей отвір зверху картинки або знизу з'єднаний за допомогою доріжок на платі. Вони з'єднані з ніжками самої мікросхеми головного процесора, що знаходиться внизу плати. На платі видно не всі доріжки, вони можуть проходити всередині багатошарової плати, або під нею, але вони з'єднані. Тому, якщо вам потрібно підключитися до цього чіпу мікроконтролера, підключайтесь до портів входів-виходів зверху або знизу, до тих, що помічені червоним. Зверху ми бачимо дискретні канали. Ці канали призначені для виконання ролі дискретних входів і виходів. Вони генерують і приймають дискретні сигнали. В якості дискретного сигналу у цієї плати Arduino Uno виступають рівні нуль вольт і 5 В. Нуль вольт означає логічний нуль, і 5 В означає логічну одиницю. При цьому є інші плати з лінійки Arduino, які характеризуються  напругою входів-виходів 3,3 В. Тобто від нуля до 3,3 В, але зараз ми будемо працювати з рівнями 0 В/5 В. Дискретні входи-виходи знаходяться зверху на картинці. А частина з тих виводів, що знизу, є аналоговими входами. Це ті, що знизу справа. Вони можуть приймати аналогові дані. На них можна подавати не тільки нуль або 5 В, а і всі проміжні значення. І ця інформація може бути прочитана мікроконтролером. Ми поговоримо про те, як це робиться, пізніше. Аналогові сигнали можна подавати тільки на ці входи. Ще запам'ятайте, що такі плати не підтримують аналогові виходи. Просто ці процесори так спроектовані. Так що, тут немає аналогових  виходів, а тільки аналогові входи. Конвертер аналогових входів вбудований всередині мікроконтролера.

Лівіше від аналогових входів знаходяться виводи живлення і перезавантаження. Зазвичай це вихідні виводи. Там є виводи загального проводу і плюсів живлення. Там є виводи 5 В, 3,3 В, декілька загальних дротів, та керуючі сигнали. Це все на цих виводах, до яких можна підключати будь-які зовнішні схеми. Вам можливо доведеться брати 5 В з цієї плати Arduino, підключаючи до цих виводів будь-який електронний ланцюг, або з'єднати землі між платами Arduino. Ви можете взяти землю серед цих виводів і з'єднати її з частиною свого зовнішнього кола за допомогою перемички. Виводи загального дроту ви будете використовувати досить часто, тому що вони необхідні для підключення датчиків і виконавчих механізмів. 

Тепер зупинимось на двох важливих складових плати Arduino. В складі даної плати є два мікроконтролери. Головний - той, що побільше, ATmega328. В ньому виконується програма, яку ви завантажили в плату. Ваш написаний і скомпільований код записується в цей мікроконтролер ATmega328, який потім виконує його. 


На додаток до цього контролера ми бачимо тут ще один мікроконтролер, з найменуванням ATmega16U2, і він займається тільки комунікацією з USB-портом. USB - це протокол, а цей процесор все, що вміє, - це просто розуміє USB-протокол. І данні, що приходять з USB, він перетворює в те, що розуміє головний процесор, і передає їх в наш головний процесор. А, коли головний процесор хоче щось передати в USB, додатковий процесор  конвертує це в USB-протокол і відправляє на порт. Це та річ, під назвою ATmega16U2, з якою ви навряд чи захочете зіткнутись на програмному рівні. В його флеш пам'яті записана програма, якої ви не будете торкатися. Вона просто завжди буде там залишатися для спілкування з USB. Вона дозволяє завантажувати програму в ATmega328 прямо через USB без використання спеціальних програматорів. 

ATmega328, з яким вам прийдеться працювати, та інші мікроконтролери насправді, говорячи зрозумілою мовою, мають два типа програмного забезпечення. Так ось. Перший тип називається ПО додаток. Це той код, який зазвичай пише програміст. Це та програма, якої немає в новому чистому мікроконтролері, ви завантажуєте її для ваших конкретних проектів. Якщо ви хочете розробити проект на Arduino, наприклад, який буде визначати, чи потрібно полити квітку в горщику. Він буде визначати вологість грунту і поливати вазон, наприклад. Ви напишете для цього програму, яка буде відноситись до коду додатку. Ви пишете програму і вона виконує головну функціональність системи, напряму. 

Але, окрім коду додатку, в системах зазвичай є поняття  апаратного програмного забезпечення. Це ПЗ нижчого рівня, яке підтримує апаратні функції, але напряму не стосується функцій верхнього рівня. Це ПЗ забезпечує всі робочі речі, такі як інтерфейс USB. Ардуіні  потрібно спілкуватися через USB. І вам, як програмісту, не обов'язково розбиратись, яким чином відбувається спілкування з USB інтерфейсом, але самій Ардуіні це необхідно знати. Тому в ній передбачений код, призначений для спілкування по USB. Програма завантажувача призначена для чогось подібного і ми обговоримо це пізніше. Режими живлення. Зміна режимів живлення з  низького споживання на звичайне - це відбувається на задньому плані. Ви як програміст не зобов'язані це бачити. Якщо натиснути кнопку перезавантаження, що відбувається з приладом, це та частина ПЗ, в якій програміст розбиратися не зобов'язаний. Ця штука вже запрограмована там від самого початку. Зазвичай ми називаємо це прошивкою. Програміст її не пише, але це програма, яка висить в Arduino, і йде ще з заводу. Коли ви купуєте ардуіно з подібним мікроконтролером, прошивка уже стоїть на ньому. Різниця між прошивкою і прикладною програмою це питання перспективи. Таким чином ясно, що прикладна програма це те, що пише кінцевий програміст. Припустимо ви берете Arduino і використовуєте його для управління камерою. Ви використовуєте його для управління двигунами і переміщення лінз. Для цього ви пишете програму, і ви пишете її на прикладному рівні. Але як тільки ви продасте таку камеру комусь, вони ж не будуть влазити у ваш код? У них не буде доступу до цієї програми. Тому для них ця програма буде вважатись прошивкою. Цей код для них буде вважатись прошивкою тому, що вони ніколи не будуть модифікувати його? Так що таке уявлення про апаратне програмне забезпечення залежиться від вашої перспективи. Від положення, яку ви займаєте в ланцюгу перетворень продукту. Якщо ви купили щось, і це щось вже має ПЗ на борту, яке ви не модифікуєте, то це ПЗ можна називати прошивкою, і воно має доступ до нижнього рівня управління апаратної частини. Найчастіше ми будемо самі писати скетчі на цей Arduino, але доступу до прошивці у нас не буде. Але ми як мінімум повинні пам'ятати що вона там повинна бути. Апаратне ПЗ предвстановлено на всіх Arduino, прошивка вже завантажена в наш ATmega328. 


Автор професор Ian Harris з Каліфорнійського університету

Переклад Гресько Євген

Написати відгук

Примітка: HTML размітка не підтримується! Використовуйте звичайтий текст.
    Погано           Добре
4-значний LED індикатор

4-значний LED індикатор

Напруга живлення 3,3 ... 5 ВРозміри плати 46 х 22 х 10 мм..

53.24грн.

Міні комп'ютер Orange PI ONE

Міні комп'ютер Orange PI ONE

Міні комп'ютер Orange PIOrange Pi PC - це одноплатний комп'ютер на процесорі AllWinner H3 SoC,&..

501.66грн.

Датчик звуку

Датчик звуку

Інтелектуальний дискретний датчик звуку. Робоча напруга живлення 4...6 В постійного струму. Чутливіс..

21.89грн.

Фольгований текстоліт 70х100мм

Фольгований текстоліт 70х100мм

Односторонній фольгований міддю текстоліт для виготовлення друкованих платРозміри 70 х 100 мм..

30.91грн.

Ковпачок на змінний резистор 6мм

Ковпачок на змінний резистор 6мм

Чорно-білий декоративний ковпачок для змінних резисторів та енкодерів з отвором у вигляді зіркиВнутр..

6.93грн.

Нове

Модуль твердотільного реле 4-канальний

Модуль твердотільного реле 4-канальний

Модуль призначений для комутації 4-х навантажень зі змінною напругою живлення 75 ... 264 ВМаксимальн..

Оптопара EL817 SMD

Оптопара EL817 SMD

Оптопара з транзистором на виходіЗастосовується для гальванічної розв'язки дискретного сигналу, а та..

Стабілізатор напруги 5В 2А мікросхема L78S05CV

Стабілізатор напруги 5В 2А мікросхема L78S05CV

Мікросхема стабілізатор напруги L78S05CVЗастосовується для стабілізації пульсуючої напруги в блоках ..

Програматор AVR-контролерів USBASP

Програматор AVR-контролерів USBASP

Програматор для завантаження та відлагодження програм в мікроконтролери компанії ATMEL.Інтерфейс про..

Зсувний регістр 74HC595N

Зсувний регістр 74HC595N

Цю мікросхему використовують для керування світлодіодними гірляндами та символьними індикаторами.Вон..

Світлодіод ультраяскравий 3мм

Світлодіод ультраяскравий 3мм

Над-яскравий світлодіод діаметром 3 ммКорпус прозорий в світлодіодів різного кольору світіння. Тобто..

Вентилятор для Orange PI товщиною 10мм

Вентилятор для Orange PI товщиною 10мм

Вентилятор для охолодження процесора міні-комп'ютера Orange PI або Raspberry PIПрацює дуже тихоЖивле..

Термінальний роз'ємний конектор кутовий 4д

Термінальний роз'ємний конектор кутовий 4д

Роз'ємний 4-дротовий конектор для пайки на друковану платуДроти підводяться паралельно платі та з'єд..

Шестерня для зубчатого ременю на 20 зубців під вісь 5 мм

Шестерня для зубчатого ременю на 20 зубців під вісь 5 мм

Використовується для передачі та редукції обертаючого моменту від двигунаКількість зубців 20 шт.Діам..

Термінальний роз'ємний конектор кутовий 3д

Термінальний роз'ємний конектор кутовий 3д

Роз'ємний трьохдротовий конектор для пайки на друковану платуДроти підводяться паралельно платі та з..

Термінальний роз'ємний конектор кутовий 2д3.81mm

Термінальний роз'ємний конектор кутовий 2д3.81mm

Роз'ємний двохдротовий конектор для пайки на друковану платуДроти підводяться паралельно платі та з'..

Мікроконтролер ATTINY13A

Мікроконтролер ATTINY13A

Мініатюрний економічний AVR 8-бітний мікроконтролер, який можна програмувати як програматором, так і..

Логічний аналізатор 8 каналів

Логічний аналізатор 8 каналів

Надписи на корпусі можуть відрізнятись від наведених на картинці, але сутність приладу незмінна.Цифр..

Лінійний підшипник 8мм

Лінійний підшипник 8мм

Підшипник для лінійного ковзання робочого органу 3D-принтера або CNC за своїми осями.Одягається на ц..

Підшипник для зубчатого ременя GT2 без зубів

Підшипник для зубчатого ременя GT2 без зубів

Підшипник для натяжки зубчатого ременя GT2 6 мм на вісь 5 ммЗастосовується у 3D-принтерах та CNCШири..

Підшипник для зубчатого ременя GT2 20 зубів

Підшипник для зубчатого ременя GT2 20 зубів

Підшипник для натяжки зубчатого ременя GT2 6 мм на вісь 5 мм20 зубцівШирина 10 мм..